menuordersearch
shafachi.com

رمزگشایی معنی بیش از 1500 رقص زنبور عسل

۱۳۹۹/۹/۱۳ پنج شنبه
رمزگشایی معنی بیش از 1500 رقص زنبور عسل
رمزگشایی معنی بیش از 1500 رقص زنبور عسل

دانشمندان معنی بیش از 1500 رقص زنبور عسل را رمزگشایی کردند

 

دانشمندان معنی بیش از 1500 رقص زنبور عسل را رمزگشایی کردند که حشرات از آنها برای انتقال اطلاعات در مورد منابع غذایی استفاده می‌کنند.

 

طبق مطالعه ای که در مجله PLOS ONE منتشر شده است، نتایج، اولویتهای رژیم غذایی زنبورهای عسل را روشن می‌کند و می‌تواند پیامدهای قابل توجهی در تلاش های حفاظتی از آنها داشته باشد.

مورگان کار-مارکل، نویسنده اصلی مقاله از دانشگاه مینه سوتا، به خبرگزاری فرانسه گفت: "چیزی که به نظر من بیشترین جذابیت در مورد زنبورها را دارد ارتباط آنها است."

 

رقص زنبور عسل

 

وی گفت: "بنابراین من می‌خواستم بتوانم از این طریق به مدیران منابع طبیعی که علاقه مند به کاشت گیاهان برای زنبورهای عسل هستند کمک کنم و اطلاعات معتبری را به آنها بدهم."

زنبورهای عسل خدمات گرده افشانی ارزنده ای ارائه می‌دهند، با این حال، طبق گفته محققان مرگ و میر کلنی ها در برخی از کشورها از جمله ایالات متحده به سطوح ناپایدار رسیده است.
                         
یکی از عوامل اصلی در افزایش این میزان مرگ و میر در کنار سموم دفع آفات، عوامل بیماری زا و انگلی، اختصاص اراضی زیستگاه های بومی و چمنزارها به کشاورزی تک محصولی است که می‌تواند مقدار مواد غذایی موجود برای زنبورها را کاهش دهد.

 

برخی از متخصصان حفاظت از محیط زیست ایالت های میدوِست آمریکا پیشنهاد ترمیم یا بازسازی چمنزارهای بومی را در تلاش برای بهبود دسترسی کلنی های زنبور عسل به منابع غذایی کرده اند.

Carr-Markell گفت: "اگر کلنی ها تغذیه بهتری داشته باشند، بهتر می‌توانند با سموم دفع آفات و عوامل بیماری زا کنار بیایند و در کل بهتر می‌توانند با سایر عوامل استرس زا نیز کنار بیایند.

 

 

قبل از ورود اروپاییان به قاره آمریکا، ایالتهای میدوست آمریکا به طور عمده از زمین های چمنزار تشکیل شده بود. با این حال، امروز کمتر از دو درصد از این زیستگاه ها باقی مانده است.

 

علی رغم پیشنهاداتی برای بازگرداندن این زیستگاه ها، موارد زیادی وجود دارد که دانشمندان در مورد استراتژی های جستجوگری زنبورهای عسل و تاثیر ابتکاراتی این چنین را نمی‌دانند.

 

به منظور ارائه بینش جدید در مورد استراتژی های جستجوگری زنبورهای عسل، کار-مارکل و تیم وی کلنی های زنبور عسل را در دو منطقه در مینه سوتا در نزدیکی دو چمن زار بزرگ و بازسازی شده قرار دادند. این کندوها از شیشه ساخته شدند تا محققان بتوانند مشاهده کنند که در داخل چه می‌گذرد.

 

این تیم می‌خواست دریابد که زنبورها هنگام جستجوی غذا - عمدتا گرده گل و شهد - چه نوع گلهایی را هدف قرار می‌دهند و در چه زمانی از سال به طور فعالانه مشغول جست و جو هستند.

آنها بین سالهای 2015 و 2017 رقص های لرزشی زنبورهای کارگر را در کندوها مشاهده کردند. این عملکردها مختص حشراتی است که به حرکاتی به شکل 8 جهت آدرس دهی دارند.

 

در قسمت مستقیم این شکل هشتی، زنبورها بدن خود را تکان می‌دهند تا بتوانند جهت منطقه گل را اعلام کنند. طول این مدت لرزاندن بدن همچنین حاوی اطلاعاتی در مورد فاصله منطقه گل است.

در همین حال، به نظر می‌رسد تعداد تکرارهای رقص - و سرعت اجرای آن - به ارزش منبع غذایی مورد نظر مربوط است.

 

درمجموع، محققان با رمزگشایی 1528 رقص لرزشی یافت شده، مشخص شد بیشتر مناطق گل مورد استفاده زنبورها خارج از چمنزارهای بازسازی شده بوده اند.

با این حال، تعداد رقص های راهنمای منابع شهد در چمنزارها در اواخر تابستان و پاییز - در اواخر فصل جستجوی غذا - به طور چشمگیری در یک منطقه چمنزار بازسازی شده افزایش یافت. محققان اظهار داشتند این دلیلی است که زنبورهای عسل در تلاش برای تهیه زمستان آینده بوده اند.


علاوه بر این آزمایشات، تیم همچنین گرده های برخی از کلنی های زنبورهای عسل را جمع آوری و آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد تا روشن شود که کدام نوع گلها از نظر حشرات ارزشمندتر هستند.

آنها دریافتند که زنبورهای عسل هفت گروه مختلف گیاهی بومی دشت ها را به عنوان منابع گرده بسیار سودمند مانند گل های طلایی و شبدرهای دشتی راهنمایی کرده اند. دانشمندان می‌گویند این یافته ها می‌تواند در تلاش برای بازسازی چمنزار تأثیر داشته باشد.

 

"نتایج نشان می‌دهد که قرار دادن برخی پوشش های گیاهی بومی (گل) در چمنزارهای بازسازی شده، ممکن است احتمال استفاده کلنی ها از آن چمنزارها را به عنوان منابع اصلی غذایی در دوره رشد شدید کلنی و تولید عسل افزایش دهد."

 

منبع: مجله نیوزویک

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر